Světla, která znamenají svět

Osvětlením lze navodit různé druhy nálady. Pokud chcete relaxovat u televizní obrazovky nebo u knihy, rozhodně nebudete mít chuť na ostré světlo, které dokáže zajistit stropní svítidlo. Na druhou stranu v případě, kdy budete potřebovat vařit, kontrolovat úkoly svých dětí nebo pracovat na tom, co jste nestihli v práci, tlumená podhledová světla také nebudou šálkem vaší kávy. Jak správně světla vybírat, která se hodí nad jídelní stůl a čím by bylo fajn posvítit si při relaxačním podzimním večeru?

Budiž světlo

Nikdo z nás nemá zájem mhouřit oči a pátrat po tom, zda se v plastové dóze díváme na hladkou nebo polohrubou mouku. Stejně tak, když se chceme najíst, chceme vidět jak do talíře, tak na ostatní strávníky. Stejná situaci nastává při práci, psaní úkolů či při jejich kontrole. V těchto všech případech oceníte jasné a intenzivní světlo. Toho dokonale dosáhnete stropními svítidly. Ta mohou být klasická, připevněná přímo u stropu, dál podhledová stropní svítidla, u nichž lze často intenzitu osvětlení dokonce ladit, anebo také lustry, které se skvěle hodí nad jídelní stůl. S mnohými lze pohybovat nahoru a dolů, podle toho, jak blízko světlu chcete být. Mohou se tak skvěle hodit například pro hru šachů nebo různé společenské hry.

Odpočinek při tlumeném světle

Není však vždy žádoucí, aby bylo světlo příliš jasné. V tom případě se vám budou hodit různé lampy či lampičky v obývacím pokoji. Skvělou vychytávkou pro noční toulky jsou světla zabudovaná přímo ve stěně. Pomocí nich si dokážete posvítit na cestu. K podobnému účelu může sloužit také světlo zabudované v zrcadle v koupelně, kterým bude možné posvítit si pro mytí rukou. Tato světla umí být také tlumená. Výborným světlem je také svítidlo nad sprchovým koutem, které dokáže navodit příjemnou odpočinkovou atmosféru při sprchování se.

Publikováno: 31. 08. 2022

Kategorie: Interiér

Autor: Eva Pivníková