Kritéria výběru horkovzdušného topidla

Laikovi se může při pohledu na horkovzdušná topidla zdát, že se jednotlivé modely liší snad jen cenou a velikostí - ve skutečnosti je množství parametrů, které je vhodné při výběru zohlednit. Nejdůležitější kritéria najdete v tomto článku. Pokud si s výběrem nebudete jistí ani poté, obraťte se na odborníky na dílenská topidla z eprofi.cz. Tip: specialisté z eprofi.cz vám budou k dispozici také v případě výběru stavebního odvlhčovače.

1. Topný výkon

Čím vyšší topný výkon zvolíte, tím rychleji dojde k ohřátí místností a tím větší prostory můžete ohřívat. Důležité je přitom zohlednit také izolační vlastností místnosti (vytápěných prostor), abyste získali alespoň přibližný přehled o tepelných ztrátách. Přesné hodnoty tepelných ztrát najdete v projektové dokumentaci, případně si je můžete nechat spočítat odborníkem. Tímto způsobem zjistíte, kolik wattů potřebujete na vyhřátí požadovaného prostoru na určitou teplotu. Pro výpočet však můžete využít i jednodušší cestu, a to vzoreček, který uvádí, že na vyhřátí 1 m² je potřeba přibližně 80 W nebo 30–50 W na 1 m³. Výsledek ovšem bude pouze orientační. Vždy volte zařízení s naddimenzovaným výkonem, tedy zhruba o 20 % vyšším. Topný výkon lze obvykle regulovat, nastavit nižší výkon by proto v případě potřeby neměl být problém, chybějící výkon ovšem již nahradit nelze. Topný výkon většiny běžných modelů se pohybuje v rozmezí 500–3 000 W.

2. Spotřeba

Čím více energie je vydáno, tím více jí je také spotřebováno. Spotřeba proto úzce souvisí s výkonem. Přesnějším parametrem, z něhož lze přibližnou spotřebu odhadnout, je však příkon, který uvádí energetickou náročnost spotřebiče za časovou jednotku (obvykle množství wattů za 1 hodinu). Množství i cena spotřebované energie se odvíjí od typu topidla a druhu napájení. Obecně nejdražší provoz mají konvektory, teplovzdušné ventilátory a infrazářiče. A naopak nejméně nákladným provozem se mohou pochlubit keramické topné panely.

3. Rozměry

Před pořízením jakéhokoli topidla si pečlivě přeměřte místo, na které jej umístíte. U přenosných a závěsných variant je velikost topidla důležitá také z důvodu snadné manipulace.

4. Hmotnost

Podobně jako rozměry hraje svoji roli zejména u přenosných přímotopů také hmotnost. Budete-li chtít s přímotopem často manipulovat, volte raději lehké a snadno přenosné modely. Nejlehčí topidla obvykle váží okolo 1 kg, u výkonných však počítejte s hmotností i přes 20 kg.

Publikováno: 10. 10. 2020

Kategorie: Tipy

Autor: Eva Pivníková