Pojištění domácnosti: Klíčem je mít pojistku aktuální, jinak můžete přijít o spoustu peněz

Pojišťovací experti uvádí, že až dvě třetiny Čechů mají špatně pojištěný majetek, mají ho tzv. podpojištěný, nejčastěji z toho důvodu, aby na ušetřili za platbu pojistného. Problémem je ovšem i to, že pojistku pravidelně neaktualizují. V případě pojistné události to znamená jediné. Pojišťovna vám nevyplatí částku, na kterou jste pojištění sjednali, ale pouze její poměrnou část k tomu, jaké škody byly napáchány.
Pokud tak máte například stanovenou pojistnou částku na 300 tisíc korun, ale hodnota majetku odpovídá 600 tisícům korunám, a dojde ke škodě za 200 tisíc korun, pojišťovna vám vyplatí polovinu. Tedy poměrnou část toho, co si platíte vůči hodnotě vybavení. Měsíčně tímto přístupem přitom ušetříte pár desítek korun a v důsledku je podpojištění jednoznačně nevýhodné. Jak jsme ale již uvedli, problémem je i to, že lidé pojištění domácnosti neaktualizují. Revize pojistné smlouvy by měla probíhat zhruba každé dva roky. Stejně tak je potřeba opravdu dobře rozmyslet, co všechno chcete do pojištění zahrnout. Internetový srovnávač Porovnej24.cz uvádí, že pojištění domácnosti obvykle zahrnuje veškeré domácí zařízení, jako je například elektronika a nábytek, ale také vnitřní stavební součásti jako podlaha, kuchyňská linka, malby nebo vestavěné skříně. Součástí pojistky jsou obvykle i osobní věci členů domácnosti. K těm řadíme oblečení, obuv, sportovní potřeby, jízdní kola, hračky, šperky a jiné cennosti. Samotné pojištění se vztahuje na živelná rizika a volitelně lze do pojištění zahrnout odcizení, vandalismus, povodeň a záplavu, případně lze také sjednat dodatečné pojištění odpovědnosti v běžném životě. To využijete například, když vytopíte sousedy. Aktualizovat pojištění domácnosti byste mimo doporučenou revizi měli i při změně její hodnoty nebo při změně okolností. Změnou hodnoty rozumíme, kdy se váš stávající majetek rozšíří nebo když dojde ke zvýšení jeho hodnoty. Jedná se o situace, kdy se například rozbije nějaký spotřebič a vy pořídíte nový. Nezapomínejte ale ani na události, při kterých si dopřejete něco nového. Řeč je o Vánocích, výročích nebo narozeninách. Samozřejmostí je pak revize pojistné smlouvy v případě rekonstrukce. Co se týče změny okolností, myslí se tím třeba to, když přejdete na vytápění plynem nebo když se například půda nad vaším bytem přetvořila do bytu a nyní může dojít k vytopení sousedem.
Některé pojišťovny také nabízí variantu pojištění, které ve smlouvě neuvádí pojistnou částku a hrozba podpojištění tím odpadá. Pojištění podle vašich preferencí můžete během pár vteřin srovnat online na internetových srovnávačích pojištění. Okamžitě vidíte nejen částku, kterou za pojištění zaplatíte, ale i všechny výhody a podmínky. Pojištění pak lze rovnou i sjednat online.

Publikováno: 05. 08. 2022

Kategorie: Tipy | Finance

Autor: Eva Pivníková