Při koupi nové postele myslete i na rošt s matrací

Pořizujete-li si novou postel, velkou pozornost věnujte také jejím dalším komponentám. Mezi ty patří rošt a matrace. Jaké typy roštů a matrací lze pořídit a na co se při jejich výběru zaměřit?

Rošt do každé postele

Rošt do postele poskytuje podporu pro matraci a tím pro celé tělo spícího člověka. Proto je často možné jej sehnat v polohovatelné variantě umožňující individuální nastavení. Mezi nejčastěji používané rošty do postele patří ty lamelové. Jejich předností je dostatečná pružnost a také prodyšnost. Lamelový rošt je navíc šetrný i k matraci. Narazit můžete také na rošty laťové, které jsou výborně prodyšné, ale mají menší pružnost. A v neposlední řadě je potřeba zmínit rošty destičkové, které jsou koncipovány pro udržení vyšší váhy. I ty jsou výborně prodyšné a odpružené. Bohužel patří k těm nejdražším typům roštů na trhu a jsou také hůře sehnatelné.

Matraci vybírejte opravdu důkladně

Pro kompletaci pohodlné postele je nezbytná kvalitní a pohodlná matrace. Až si budete pokládat otázku, jak vybrat matraci, myslete především na to, že ji budete používat minimálně 5 let, možná déle a bude mít zásadní vliv na to, jak se vyspíte a tedy i jak se budete celý následující den cítit. Při volbě matrace je potřeba zohlednit mnoho faktorů zahrnujících pohlaví, věk, ale i hmotnost jejího uživatele. Na zřeteli je potřeba mít tak materiál, ze kterého je vyrobena postel a ostatní nábytek.

Na kvalitu matrace má vliv použitý materiál

Z hlediska použitého materiálu se můžete setkat s matracemi z latexu, které jsou ideální pro lamelové rošty. Vyznačují se vysokou elasticitou a dobrou tvarovou stálostí. Latexové matrace jsou vhodné i pro lidi s vyšší váhou. Pokud však máte alergii na latex, volte raději matrace pružinové. Ty se vyrábí i ve vyšších třídách tuhosti a stejně jako latexové se vyznačují solidní životností. Díky dobré prodyšnosti jsou vhodné i do prostředí s vyšší vlhkostí. Pro lamelové i laťkové rošty jsou pak vhodné pěnové matrace, které jsou v posledních letech nejoblíbenější. Vyrábí se z PUR pěny, bio pěny, studené pěny a líné neboli paměťové pěny. Jsou vhodné pro mladší lidi i pro seniory a často je můžete sehnat i v oboustranném provedení, kdy má každá strana jinou tvrdost.

Publikováno: 04. 01. 2022

Kategorie: Interiér | Nábytek

Autor: Eva Pivníková