Na co si dát pozor při stavbě dřevostavby

Rozhodli jste se pro stavbu dřevostavby na klíč? Pak si nezapomeňte ohlídat několik zásadních parametrů, na které se občas zapomíná a které mohou do budoucna působit problémy při běžném užívání stavby, ať už by dřevostavbou byl kanadský srub nebo moderní roubenka.

Správné větrání

Správné odvětrávání zajišťuje čistý čerstvý vzduch pro dýchání obyvatel uvnitř domu, ale i vhodné podmínky pro stavbu samotnou. Bez odvětrávání naopak může docházet ke zvýšené vlhkosti v interiéru, vzniku plísní a poškozování konstrukcí domu. Odvětrávání proto nepodceňte, nechte si nainstalovat ventilátory v koupelně i prádelně, využijte odvětrávání konstrukce stavby, střechy i základů, a pokud to vaše finanční možnosti dovolují, neváhejte sáhnout po rekuperaci.

Vytápění a zateplení

Pro příjemné užívání nemovitosti je nesmírně důležitý i tepelný komfort. Toho dosáhnete jedině vhodnou kombinací topení a tepelné izolace domu. Pokud máte kvalitní izolaci stavby, vystačíte si i s méně výkonným topením. U slabší izolace si ale raději připlaťte za topení výkonnější. Rozhodně ale výkonným topením izolaci nenahrazujte, izolace je totiž důležitá i kvůli prevenci vzniku plísní v interiéru.

Zvukový komfort

Prostupnost zvuku v dřevostavbách je jedním z nejdiskutovanějších témat. Dbejte proto na dostatečné výplně stěn a pro obložení stěn využívejte sádrokartonových desek, které zvuk skvěle pohlcují. Zvažte ale třeba i pořízení betonového stropu a betonových podlah. Kromě vzduchové a kročejové neprůzvučnosti je důležité řešit případné připojení schodiště, volbu interiérových dveří, prostupy rozvodů topení či vzduchotechniky a obecně všechny spoje konstrukcí. Velmi důležité je také dispoziční řešení domu, které může zvukový komfort pro život významně ovlivnit.

Materiály a firma

Při stavbě dřevostavby volte pouze kvalitní materiály od renomovaných výrobců a pro realizaci stavby volte firmu s ověřenými referencemi. Velmi vhodné je i využití stavebního dozoru, který dohlédne nejen na výběr správných materiálů, ale i jejich správné použití a dodržení vhodných technologií.

Publikováno: 24. 03. 2021 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Stavba&rekonstrukce

Autor: Eva Pivníková