Udržte vlhkost vzduchu na ideálních hodnotách s rekuperační jednotkou

Přemýšleli jste někdy nad tím, jakou vlhkost má vzduch ve vašem domově? Nebo o tom, jak její hladina ovlivňuje vaše zdraví? Poradíme vám, jak zjistit, jestli je optimální a jak případně zabránit přílišné vlhkosti v interiéru. Hodnota relativní vlhkosti vyjadřuje míru nasycení vzduchu vodní párou a je naprosto zásadní pro zdraví všech živých organismů. Relativní vlhkost vzduchu není možné vidět a ve chvíli, kdy ji cítíme, bývá příliš pozdě. Nadměrná nebo naopak nedostatečná vlhkost vzduchu může být příčinou mnoha zdravotních komplikací.

Ani málo, ani moc

Ideální hodnota relativní vlhkosti vzduchu v interiéru se liší v závislosti na ročním období. V zimě se pohybuje 45–65 %, v létě pak 40–60 %. Optimálně by se měla po celý rok blížit 50 %. Udržet vlhkost vzduchu na ideálních hodnotách není vůbec jednoduché. Prvním krokem k tomu, abyste ji udrželi v normě, je zjištění, jak na tom doma jste, k tomu vám pomůže vlhkoměr. Když je vlhkost vzduchu nízká, dochází k víření prachu a nečistot do vzduchu. Lidské tělo začne rychleji ztrácet vodu, a to vede k vysychání sliznice dýchacích cest. V důsledku toho pak dochází k oslabení organismu a jeho obranyschopnosti. Příliš suchý vzduch mimo jiné způsobuje i bolesti hlavy, poruchy hlasu, potíže s udržením pozornosti, pokles výkonnosti, celkovou únavu a u dětí laryngitidu. Naopak vysoká vlhkost vzduchu vytváří vhodné podmínky pro výskyt nežádoucích mikroorganismů, jako jsou bakterie, plísně či roztoči, které dále ohrožují naše zdraví. Tyto podmínky také významně napomáhají vzniku mnoha vážných zdravotních problémů, ke kterým patří revmatická onemocnění, časté nachlazení, nespavost, kožní problémy, alergie, chronická rýma, astma a další respirační potíže.

Vlhkosti se nedá vyhnout, ale dá se jí čelit

Relativní vlhkost je přirozená vlastnost vzduchu, s kterou není potřeba bojovat, ale je třeba ji držet pod kontrolou. Vysokou vlhkost poznáte podle toho, že pomalu schne prádlo, objevují se vlhké skvrny v rozích místnosti a zevnitř se rosí okna. Za tvorbu vlhkosti v interiéru si do jisté míry můžeme sami. Při každodenních činnostech, jako je vaření, mytí, koupání, sušení prádla nebo sprchování, se do vzduchu uvolňuje velké množství vody. K tomu je třeba přičíst ještě rostliny a naši přítomnost. Je proto důležité, abychom vlhkost zbytečně nezvyšovali. Suchý vzduch nás trápí nejčastěji v zimě během mrazivých dní. Studený vzduch totiž není schopen udržet v sobě vlhkost. Pokud máte dlouhodobě suché rty, škrábe vás v krku nebo máte neustálý pocit svědění kůže, může v tom hrát roli právě nedostatečná vlhkost vzduchu. Vlhkost můžete upravit pomocí větrání. Je ale třeba větrat pravidelně a hlavně správně, jinak ztratíte teplo a vlhkost ještě můžete zhoršit. Při dlouhém větrání v zimě dochází k rychlému ochlazení zdí, které se po zavření okna stanou vhodným místem ke kondenzaci vodních par a následnému vzniku plísní. V zimě byste měli proto větrat maximálně 5 minut. Na druhou stranu v létě můžete bez problémů větrat i půl hodiny.

Když větrání nestačí, je na řadě ventilátor

Větrání však vždy není dostatečné. Ideálním řešením je pro tyto příležitosti pořídit si domů ventilační systém. Použít můžete samostatně stojící ventilátor, nebo centrální rekuperační jednotku napojenou na sestavu vzduchovodů. Řízené odvětrávání nejenže zabrání vzniku vysoké vlhkosti, ale také výrazně zlepší cirkulaci vzduchu, a tím i jeho kvalitu. Ventilátory se vyplatí používat tam, kde se tvorbě vlhkosti nedá vyhnout, typicky to jsou kuchyně a koupelny. Pokud však chcete zajistit optimální vlhkost vzduchu v interiéru po celý rok, je ideálním řešením centrální nebo lokální rekuperační jednotka. Ta se nepřetržitě stará o přívod čerstvého vzduchu a odvod vzduchu odpadního. Vše probíhá bez průvanu a navíc se během výměny neztrácí teplo, díky tomu ušetříte peníze za vytápění během zimních měsíců.

Publikováno: 27. 05. 2021

Kategorie: Tipy

Autor: Eva Pivníková