Udržte vlhkost vzduchu na ideálních hodnotách s rekuperační jednotkou

Ideální hodnota relativní vlhkosti vzduchu v interiéru se liší v závislosti na ročním období. V zimě se pohybuje 45–65 %, v létě pak 40–60 %. Optimálně by se měla po celý rok blížit 50 %. Udržet vlhkost vzduchu na ideálních hodnotách není vůbec jednoduché. Prvním krokem k tomu, abyste ji udrželi v normě, je zjištění, jak na tom doma jste, k tomu vám pomůže vlhkoměr.

Když je vlhkost vzduchu nízká, dochází k víření prachu a nečistot do vzduchu. Lidské tělo začne rychleji ztrácet vodu, a to vede k vysychání sliznice dýchacích cest. V důsledku toho pak dochází k oslabení organismu a jeho obranyschopnosti. Příliš suchý vzduch mimo jiné způsobuje i bolesti hlavy, poruchy hlasu, potíže s udržením pozornosti, pokles výkonnosti, celkovou únavu a u dětí laryngitidu.

Naopak vysoká vlhkost vzduchu vytváří vhodné podmínky pro výskyt nežádoucích mikroorganismů, jako jsou bakterie, plísně či roztoči, které dále ohrožují naše zdraví. Tyto podmínky také významně napomáhají vzniku mnoha vážných zdravotních problémů, ke kterým patří revmatická onemocnění, časté nachlazení, nespavost, kožní problémy, alergie, chronická rýma, astma a další respirační potíže.

Za tvorbu vlhkosti v interiéru si do jisté míry můžeme sami. Při každodenních činnostech, jako je vaření, mytí, koupání, sušení prádla nebo sprchování, se do vzduchu uvolňuje velké množství vody. K tomu je třeba přičíst ještě rostliny a naši přítomnost. Je proto důležité, abychom vlhkost zbytečně nezvyšovali.

Suchý vzduch nás trápí nejčastěji v zimě během mrazivých dní. Studený vzduch totiž není schopen udržet v sobě vlhkost. Pokud máte dlouhodobě suché rty, škrábe vás v krku nebo máte neustálý pocit svědění kůže, může v tom hrát roli právě nedostatečná vlhkost vzduchu.

Vlhkost můžete upravit pomocí větrání. Je ale třeba větrat pravidelně a hlavně správně, jinak ztratíte teplo a vlhkost ještě můžete zhoršit. Při dlouhém větrání v zimě dochází k rychlému ochlazení zdí, které se po zavření okna stanou vhodným místem ke kondenzaci vodních par a následnému vzniku plísní. V zimě byste měli proto větrat maximálně 5 minut. Na druhou stranu v létě můžete bez problémů větrat i půl hodiny.

id=

Publikováno: 27. 05. 2021

Kategorie: Tipy

Autor: Eva Pivníková