Jak na rekonstrukci koupelny: Vše začíná plánováním

Rekonstrukce koupelny je docela vzrušující úkol. No ještě předtím, než do velkých proměn skočíte (jako např. výběr kachliček) je tu ještě několik méně vzrušujících úkolů, které je třeba zvážit, abyste získali vaši koupelnu tak, jak jste si ji vysnili. Připravte si plán z následujících bodů.

Rozpočet na rekonstrukci koupelny

Pokud jste to dosud nevěděli a nepočítali s tím, tak byste měli vědět, že určit si rozpočet na rekonstrukci koupelny je nejdůležitějším počátečním krokem. Rozpočet vás bude směřovat po celou rekonstrukce každým krokem ke správnému rozhodnutí. Určitě si celkovou hranici a pak i jednotlivě na samostatné úkony a prostředky.

Drahocenný čas

Mnozí si myslí, že velikost koupelny ovlivňuje čas strávený na rekonstrukci koupelny. To znamená, že malá koupelna by mohla být hotová za víkend ...? Nepravda! Čas strávený na předělávce je ovlivněn mnoha úkony a možnostmi, které jsou na změnu k dispozici. Do časového plánu zahrňte samotnou práci ale také objednávku materiálu a přípravy na předělávku (jako vyklizení koupelny, zda provedení nábytku na míru).

Pracovní posloupnost během rekonstrukce

Určitě nezačnete s malováním stěn, když ještě nemáte namontovaný sprchový kout. Každý krok, každý úkon musí mít svou posloupnost. Při dodržení posloupnosti jde práce rychleji i bez menšího rizika vzniku vad a chyb.

Co oko nevidí, srdce nebolí

- Pozor! Zde to však nemusí platit. Pokud si na rekonstrukci koupelny zavoláte profesionály, nemáte se čeho obávat. Pokud jste se však do předělávky pustili svépomocí, dávejte si pozor na skryté problémy, které mohou souviset s vodovodním potrubím, unikáním tepla a vlhka špatným těsněním, ne-voděodolným materiálem, apod.

Design, styl a funkčnost

Na poprvé si lidé většinou zvolí novou koupelnu podle vzezření. Bez rozmýšlení o funkčnosti, praktičnosti z dlouhodobého hlediska, tvaru koupelny, ceny atd. Možná si vyberete koupelnu z katalogu, ale brzy zjistíte, že vaše vodovodní přípojky jsou na druhé straně a tam už není prostor pro celou vanu, apod. I když máte představu o dokonalé koupelně, vždy je třeba sladit a přizpůsobit ji k té reálné vaší.

Ostatní, rychlejší úkony

Následují čísla a dispoziční plán. Pokud si správně uděláte nákres, vše vám vyjde na milimetry přesně i v reálu. Vždy však 2 x měř, jednou řež! Dále následuje zapojení vody, výběr baterií, skříněk, odkládacího prostoru, regálů, kachliček a podlahy. Nezapomeňte také na svítidla, ventilátor a postupně ostatní doplňky, což už na závěr bude hračka a potěšení pro každou kreativní ženu.

Publikováno: 13. 08. 2016

Kategorie: Stavba&rekonstrukce | Tipy

Autor: Martina Zemánková

Tagy: jak na rekonstrukci koupelny | rekonstrukce koupelny