Červotoč? Přečtěte si, jak se ho zbavit

Pokud máte doma dřevo o vlhkosti 10-80 %, je reálné že vás jednoho krásného dne poctí návštěvou červotoč. Když budete mít štěstí, odhalíte ho včas. V opačném případě budete muset napadený nábytek odepsat. A modlit se, aby se obávaný dřevokazný hmyz nepustil také do podlahy nebo nedej bože krovu. Ale co když se již nenápadný vetřelec ve vašem příbytku usadil? Červotoče můžete odhalit podle malých dírek na povrchu napadeného dřeva (jedná se o tzv. výletové otvory) a hromádek dřevěného prachu v jejich bezprostřední blízkosti. Dalším poznávacím znakem je jemné chroupání. Můžete ho zaslechnout za absolutního ticha, obvykle nad ránem, kdy jsou larvy nejaktivnější. Špatná zpráva je, že skutečný rozsah poškození není na první pohled vidět – nábytek či jiná dřevěná konstrukce může být uvnitř v mnohem horším stavu, než se jeví při pohledu zvenčí. Červotoč je zkrátka nevyzpytatelný protivník.

​Jak červotoče zlikvidovat?

Prvním krokem je kontrola rozsahu poškození napadeného místa. Pokud je zjevné, že je nábytek totálně prožraný, urychleně se ho zbavte (ideálně jej spalte). Jinak se hmyz brzy rozšíří na další vybavení a způsobí ještě větší škody. Pokud se rozhodnete nábytek (nebo jiný dřevěný prvek) zachránit, můžete tak učinit následujícími způsoby: a) Impregnace Vhodně zvolený impregnační přípravek může červotoče zahubit – ale také ho přimět, aby se zavrtal ještě hlouběji. V zásadě tedy záleží na způsobu aplikace daného prostředku; nejlepších výsledků dosáhnete injektováním přímo do otvorů.

b) Mikrovlnné záření Dřevo můžete zbavit červotoče i s pomocí mikrovlnného záření. Respektive odborník, který disponuje certifikovaným přístrojem. Jedná se o velmi spolehlivou metodu – jen ji není možné použít tam, kde by mohla větší teplota způsobit poškození daného předmětu (typicky u napadených starožitností a lakovaného dřeva). Nezapomeňte, že po úspěšné likvidaci červotoče by měla následovat ochrana dřeva kvalitním chemickým přípravkem. Zajistí, aby se škůdce vašemu příbytku nějakou dobu vyhýbal obloukem.

Publikováno: 28. 01. 2022

Kategorie: Tipy

Autor: Eva Pivníková