Jak udržovat zahradní nábytek

Nábytek má člověk nejen v domě, ale také na zahradě, aby si v tomto krásném prostředí mohl odpočinout anebo užívat. Velkou nevýhodou je, že každý nábytek potřebuje nějakou údržbu. Samozřejmě, že se snažíme si všechno ulehčit a to i údržbu nábytku.

Tohle kov nepotřebuje

Pokud si vyberete dřevěný nábytek a necháte ho nechráněný na venku, pak za nějakou dobu vás čeká spoustu práce. Vzhledem k tomu, že dřevo nebude moc krásné, měli byste ho oškrábat a znovu ho natřít. Bude to stát nějakou tu práci a taky trochu peněz, protože je lepší investovat peníze do nátěru, který dá dřevu nejen nový vzhled, ale bude ho také chránit. V tomto případě je mnohem lepší mít nábytek z kovu, protože kov je mnohem odolnější.

Hodně záleží na materiálu

Jak udržovat nábytek je poměrně těžká otázka, protože každý nábytek potřebuje trochu jinou údržbu, hodně záleží na tom, jaký si vyberte materiál. Například pokud budete mít dřevo anebo ratan či jiný podobný materiál, je téměř nutné tento nábytek chránit před povětrnostními podmínkami. To lze hned několika možnostmi, například můžete využít nějakého altánku anebo aspoň markýzy. Jestliže ničím takovým nedisponujete, můžete nábytek přenést do nějaké chráněné místnosti anebo ho můžete přikrýt nějakou plachtou.

Běžná údržba pro každý materiál

Občas je jedno, jaký materiál si vyberete, protože musíte vědět, jak udržovat nábytek jakéhokoliv materiálu, nejen přes sezónu, ale v průběhu celého roku. Kromě uschovávání nábytku přes zimu, je také důležitý úklid. Pravděpodobně jde o věc, která je naprosto automatická a tou je umývání nábytku, když ho před sezónou vytáhnete anebo když ho chcete schovat po sezóně. Je téměř jedno, jaký prostředek na čištění použijete, zejména pokud používáte nějaké běžné prostředky, ovšem na některé materiály, jako je dřevo, ratan a podobně byste si měli dávat pozor s příliš agresivními látkami, abyste si nábytek nepoškodili, nejčastěji se jedná o poškození barvy, a proto je lepší dávat si pozor na to, jaký přípravek máte. Nezapomeňte se také postarat o dřevěné doplňky.

Ochrana napořád

Mimo běžných věcí jako je uschování či čištění nábytku je dobré vědět, že existuje možnost, jak udržovat nábytek a hlavně, jak ho chránit celoročně. Existují různé barvy anebo barvám podobné látky, které slouží na to, abyste jimi natřeli nábytek a tím dostali výbornou ochranu, jednak proti různým škůdcům, jednak proti plísním, u kovu se může jednak o ochranu proti rzi a podobně. Pravdou je, že tyto látky nejsou zrovna levnou záležitosti, avšak dokážou prodloužit život vašemu nábytku, což je rozhodně velkou výhodou.

Vědět, jak udržovat nábytek je opravdu důležité, protože správnou údržbou můžete nábytku opravdu prodloužit život.

Publikováno: 28. 07. 2021 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Zahrada

Autor: Eva Pivníková