Když podzim listí na zahradu sfouká

Na příjezdové cestě, trávníku, záhonu i balkónu se každý den hromadí více a více listí. Někomu na zahradě tato barevná nadílka nevadí a někdo by se jí zase raději zbavil. Na chodnících a dlaždicích listí klouže a na trávníku může dojít ke vzniku plísně, která si ve vlhkém prostředí přímo hoví. Ale jak již asi očekáváte, není tím pravým ořechovým pro trávník a už vůbec ne záhonky. Zejména listí z ořešáků nebývá kvůli svému voskovému povrchu žádoucí jako pokrývka zatravněných ploch natož zmíněných záhonů. Podle odborníků může udusit možnou úrodu a přichystat tak nepřejemné překvapení na jaro.

Ovšem řeč je o napadaných kupkách celých listů ve své celé kráse, přesně tak jak je příroda stvořila. Naopak takové malé kousky pěkně nadrcené dohromady i s dalšími malými přebytky ze zahrady jako jsou větvičky, spadané kvítí a zbytky suché trávy, to může být přímo nedocenitelný poklad pro vaši zahradu, ale i kompost. Pokud drcené listí v kompostu vrstvíte spolu se zeleným například z posečené trávy a také vrstvou zbytků z vaší kuchyně, vytvoří se perfektní hnojivo pro rostliny okrasné i plodící. Zajisté po pravidelném přehazování a zalévání. Drcený červeno zlatavě hnědý poklad můžete použít jako přikrývku pod keře i stromy nebo dokonce jako izolaci na skalky. Chápeme, listí se chcete zbavit rychle a jednoduše. To vyžaduje silného a praktického pomocníka.

Zahradní aku vysavač listí Kärcher BLV 36-240 Battery fouká, vysává a drtí nejen listí, ale i větvičky, zbytky květů i suché trávy. Díky rychlosti 240 km/h je práce rychlá a jednoduchá. Využijete jej celoročně – při zastřihávání okrasných keřů i živého plotu, ale také při sekání trávy. Dokonce i při pletí plevele. Stačí vytrhat, ostříhat, nechat pár dní oschnout a poté vysát.

Potřebnou sílu zahradního vysavače můžete plynule regulovat pomocí otáček – lze zvolit buď maximální dobu chodu na jedno nabití baterie, nebo velký výkon. Další volicí páčka umožňuje přepínání mezi nastavením foukání a vysávání. Zařízení podrtí nasávaný materiál a prostorný vak pojme velké množství odpadu. Kolo ventilátoru je kovové, což zajistí jeho dlouho životnost a odolnost. Aby nebyla manipulace při delších pracovních intervalech únavná, je vysavač na listí vybaven komfortním ergonomickou rukojetí pro optimální rozložení hmotnosti. A samozřejmostí jsou i odnímatelná vodící kolečka.

Navíc nyní se slevovým kódem ZAPOLOVINU36 při nákupu ušetříte 50 % za baterie a rychlonabíječky, které v Kärcheru zakoupíte k přístrojům.

A pokud máte listí opravdu nadbytek, vzpomeňte, že se v něm a pod ním rádi choulí různí živočichové důležití pro naši zahradu i přírodu obecně. Načechrejte jim peřinku někam do koutu a pomůžete tak zahradě hned dvakrát.

Více se o pomocnících Kärcher dozvíte na www.karcher.cz.

Publikováno: 15. 11. 2022

Kategorie: Zahrada

Autor: Eva Pivníková