Kalené sklo na míru před váš krb či pod krbová kamna

Pokud máte krbová kamna nebo krb, určitě jste museli vyřešit bezpečnostní nehořlavou plochu, která je dána speciální normou za tímto účelem zhotovenou. Bezpečnou nehořlavou plochu před krbem řešíme nejčastěji nehořlavým materiálem – kovovou deskou, plechem. Mnohem hezčí ale je, když před krb nebo pod krbová kamna umístíte bezpečnostní sklo.

Co je to kalené sklo?

Tvrzené neboli kalené sklo je některým známé i pod zkratkou ESG. Toto sklo má vysokou mechanickou a termickou odolnost. Těchto výborných vlastností je dosaženo tak, že je sklo zahřáto v jeho již finálně opracované podobě a následným ochlazením. Řízené ohřátí skla ne 600 °C a jeho následné prudké ochlazení vzduchovou sprchou způsobí tažné pnutí uvnitř skla. Povrch je totiž ochlazen, ale uvnitř je sklo nadále teplé. Takto má nové rozložení napětí tvrzeného skla zásadní vliv na podstatnou změnu jeho vlastností. Kalené sklo získává kalením odolnost proti úderům, zvýší se jeho ohybová pevnost a tepelná odolnost. Díky kalení je sklo pružnější, lze ho i ohýbat. Je několikanásobně pevnější než běžné sklo stejné tloušťky. Taktéž tepelná odolnost je lepší, odolává až do 250 °C. Díky tomuto je kalené sklo klasifikováno jako bezpečnostní. A jestliže jej nadměrně zatížíte a dojde k lokálnímu narušení rovnováhy skla a překročíte hranici pevnosti, rozpadne se. Kvůli termickému předepnutí se sklo rozsype na neostré kousky.

Nádhera bezpečnostní skla

Před krb nebo pod krbová kamna si můžete koupit kalené sklo z webu kamnarina.cz. Může mít různou sílu, např. 6 mm, 8 mm, ale i 10 mm, a pokud zvolíte sklo tlusté 1 cm, bude dokonale designové a vhodné i do naprosto moderního interiéru. Všechna mají provedení pod úhlem sražené leštěné hrany pro vaše bezpečí. Vyberte si správný typ, nebo si sklo nechte uřezat na míru.

Publikováno: 17. 11. 2021

Kategorie: Interiér

Autor: Eva Pivníková