Radíme s výběrem a nákupem kamenného umyvadla

Stavíte, nebo rekonstruujete dům, případně byt a chtěli byste jej něčím odlišit od běžného standardu? Pak pro Vás může být zajímavou možností pořízení kamenného umyvadla, které lze instalovat i do kuchyně, ale vynikne především ve stylově laděné koupelně, nebo wellness zóně. Ale bude takové umyvadlo vhodné pro Váš interiér a nebude představovat příliš mnoho problémů s jeho instalací, nebo údržbou? Jaké provedení, barvu a materiály vybírat? Všechny základní otázky si odpovíme v tomto článku.

Jaké provedení a materiál umyvadla z kamene vybrat?

Kamenná umyvadla je možno zakoupit v různých provedeních, z nichž nejoblíbenější je řešení na desku s viditelnou vnitřní i vnější částí. Barva a struktura kamene tak krásně vynikne a umyvadlo se ještě více odliší. Lze vybírat jak ze symetrických tvarů (kulaté, čtvercové, obdélníkové), tak i z přírodních nahodilých tvarů, které jsou vhodné především do přírodněji pojatých interiérů. Vnější strana kamenného umyvadla může být neopracovaná, nebo jen hrubě opracovaná, ale vnitřní stranu chtějte určitě leštěnou- tato úprava totiž omezí ulpívání nečistot a výrazně zjednoduší údržbu. I přes leštěný povrch je ale nutno počítat s faktem, že je jedná o přírodní materiál, který je částečně nasákavý, takže bude vyžadovat častější čistění.

Jak se o umyvadlo starat?

I když vyberete kvalitní kamenné umyvadlo z velmi tvrdého materiálu jako je mramor, nebo mastek, stejně je vhodné snažit se vyhýbat jeho výraznějšímu potřísnění kyselými šťávami např. z citrusových plodů, případně výrazně barevnými tekutinami jako např. červené víno. Pokud se Vám podaří umyvadlo takovouto tekutinou potřísnit, snažte se ji co nejdříve umýt, ať nemůže nabourávat jeho strukturu a dostávat se do pórů. Vzhled umyvadla lze vylepšit a jeho nasákavost snížit impregnací některým ze speciálních přípravků pro ochranu kamene, které lze relativně běžně zakoupit. Takovouto impregnaci je vhodné cca 1x ročně obnovovat.

Publikováno: 03. 09. 2017

Kategorie: Interiér

Autor: Eva Pivníková

Tagy: kamenné umyvadlo