Matrace je jedním z nejdůležitějších pilířů kvalitního spánku

Rytmus života lidí je nastavený na den a noc. Abychom přes den mohli podávat výkony, musíme v noci načerpat energii a poskytnout tělu dostatek oddechu. Jediným způsobem, jak toho docílit, je kvalitně se vyspat. Matrace proto hraje v tomhle zdánlivě samozřejmém koloběhu nezastupitelnou roli.

Vyspat se do růžova

Není to jen otřepané přirovnání, ale pravda, která znamená, že jsme připravení na nový den. Fungovat od rána do večera není snadné, když vezmeme v potaz, že „dobíjení“ spánkem probíhá mnohem kratší dobu. Proto by spánek neměl být v žádném případě ošizený na kvalitě. Rozhodujících faktorů je přitom několik, samotným prostorem ložnice začínajíc, přes výběr lůžka, roštu, matrace a polštářem a peřinou konče.

Jak si usteleš, tak si lehneš

Odborníci tvrdí, že dospělému člověku stačí k dokonalé regeneraci osm hodin spánku. S tím se nejspíš dá souhlasit. Ovšem zásadní je také to, jak spánek probíhá. Pokud se za noc stokrát převalíte nebo dokonce probudíte, těžko pak mluvit o svěžím ránu. To se spíš podobá ránu po pořádném nočním tahu. Proto je na místě dbát na to, čím svou ložnici vybavíte.

Investujte do kvality, odměníte sami sebe

Při výběre lůžka se snažte hledět především na jeho velikost, aby bylo tak akorát. Hlavně ne moc malé. Stejně tak by mělo být přiměřeně vysoké, aby vstávání z něho pro vás nebylo nekomfortní. Nejvíc pozornosti byste pak měli věnovat výběru kvalitní matrace. Pro dospělé lidi se doporučuje spíš tužší varianta, zvolit ovšem můžete takovou, která bude z jedné strany tvrdší a z druhé měkčí. Kdykoliv si tak můžete zvolit aktuálně příjemnější stranu pro vaše záda. U matrací obecně platí, čím vyšší, tím lepší. Pozor ovšem na rám postele, měla by do něj hezky zapadnout, a ještě kus vyčnívat. Důležitým parametrem matrací je výplň. Nejoblíbenější jsou PUR pěny.

Publikováno: 15. 06. 2020

Kategorie: Tipy

Autor: Eva Pivníková