Fasáda domu - kabát, který se nesvléká

To, jaké jsou fasády domů, do velké míry ovlivňuje i to, jak majitelé domu působí na lidi už na první dojem a jak ovlivní každého, kdo vstoupí do jejich domu poprvé. Často, když se mluví o rekonstrukci domu, myslí se tím především jádro a na vnějšek za občas zapomíná. Není to jen estetické hledisko, proč jsou fasády domů tak podstatné. Kvalitní fasády domů chrání stavbu před nepříznivými účinky způsobenými počasím, věkem stavby nebo jiným zapříčiněním.

Proč se za některým domem otočíme

Přemýšleli jste někdy nad tím, co dělá dům vizuálně přitažlivým? Proč některé domy na ulici vás téměř přinutí zastat a obdivovat s úžasem jejich dokonalý vzhled? Vždy se to týká nějakých nepsaných pravidel, jejichž velkou součástí jsou i kvalitní fasády domů.

Fasády domů v souladu s okolím

Zatímco všichni touží mít velkolepý domů a myslí přitom na interiér, měly by také myslet na domov, který ladí s okolím exteriéru domu a někdy i sousedským standardem - zejména pokud se dům nachází ve vesnici nebo v malém městě, kde se zachovává určitý klasický nebo historický vzhled. Někdy může být navrhování exteriéru a fasády domů komplikovaným procesem, a to zejména při výběru vhodných barev, materiálů, vyvážení tvaru a linií. Ten, kdo chce mít svůj exteriér skutečně navržen a proveden "pořádně", měl by se poradit se zkušeným profesionálům. V dnešní době již existují různé fasády domů, z různých materiálů, dokonce i barevné, na které již není třeba nanášet další vrstvu barvy, jen pokud si to přejete při změně.

Tvary a symetrie zahrady a vchodu do domu

Kromě fasád je důležité blízké okolí domu. To znamená předzahrádka, vchod do domu, parkovací místa, zahrada, ... prostě vše, co se nachází přímo u domu. Vše by mělo být v souladu s domem, vyvážené tvary a symetrie. Při velkém rodinném domě je potřebný i určitý kus pozemku. Tento je podstatné využít tak, aby se tvary a symetrie dodržely ve správném poměru k domu. Jsou to detaily, které ale tvoří ten výsledný dokonalý vzhled, pro který váš dům může vypadat mimořádně luxusně, elegantně a vždy perfektně.

Publikováno: 13. 05. 2017

Kategorie: Stavba&rekonstrukce

Autor: Martina Zemánková

Tagy: fasáda domu