Jak na přípravu dřeva na zimu? Nepodceňujte skladování

Připravit dřevo na zimu, je vhodné řešit ideálně už na začátku roku. Kromě samotného nářadí se také rozmyslete, kde budete nasekané dřevo skladovat. Regál se jeví jako jedna z možností, a to z toho důvodu, že šetří prostor, má dostatečnou nosnost a navíc umožňuje dřevu dýchat. Takže nevzniknou plísně. Palivové dřevo můžete zakoupit již zpracované, pokud se ale rozhodnete připravit si ho sami, můžete ušetřit nemalé peníze. Zde je několik tipů, jak na to.

Pracujte co nejrychleji

Pokud jste si koupili dřevo, které ještě bude třeba nařezat, udělejte tak co nejdříve. Regál na dřevo je dobré mít v blízkosti místa, kde budete dřevo zpracovávat, abyste je nemuseli přenášet na dlouhé vzdálenosti. Čím déle budete se zpracováním dřeva otálet, tím bude dřevo tvrdší a tím hůře se s ním bude pracovat. Proto se do práce pusťte co nejdříve. Mohutnější kusy dřeva zpracujete ideálně motorovou pilou, která vám práci značně usnadní. Dbejte při tom ale na bezpečnost práce a rozhodně noste ochranné brýle a rukavice.

Benzínová nebo elektrická motorová pila?

Jakákoli motorová pila bude skvělým pomocníkem. Platí, že ta benzínová dokáže dosáhnout lepšího výkonu, navíc nepotřebujete být u elektrické zásuvky. Výhodou je také to, že vám nebude překážet kabel (a nemusíte se bát, že ho přeřežete). Ta elektrická ale zase váží méně, při práci nevznikají žádné emise a navíc není tolik hlučná.

Bez sekery se neobejdete!

Prostřednictvím motorové pily můžete dřevo nařezat nahrubo. Jednotlivé špalky ale bude třeba ještě dále zpracovat. A v tomto případě sáhne většina lidí po sekeře, kterou dřevo nakrájí na kusy, které budou ideální na topení. Až přijde období, kdy se dřevem začne topit, tak jednoduše naplní tímto dřevem krb nebo kamna, aniž by bylo třeba dřevo ještě nějak zpracovávat. Je to praktické i nutné – dřevo potřebujete dostatečně vyschnout, než jím začnete topit.

Publikováno: 28. 02. 2023

Kategorie: Tipy

Autor: Eva Pivníková