Když starožitně, tak pořádně! Jak se vyhnout tomu, abyste si z interiéru udělali vetešnictví?

Milovníci starožitnictví se jistě shodnou na tom, že vášeň k umění z dávných dob neukojíte nákupem jednoho kousku. Tím to spíše začíná.

To však neznamená, že byste si doma měli udělat menší vetešnictví. Abyste se tomu vyhnuli, je třeba sjednotit styl. Najděte si takový, který vám dovolí nakupovat přesně takové kousky, které vašemu oku lahodí nejvíce.

Co vše navodí atmosféru dávných dob?

Zde se opravdu meze nekladou. Mezi jeden z nejčastějších zástupců, který je spojován s pojmem starožitnictví, je rozhodně porcelán. Mezi obvyklé reprezentanty patří talíře, servisy, sošky i figurky. Pokud však neholdujete porcelánu, můžete se soustředit na obrazy, starožitné hodiny nebo perské koberce.

Samozřejmě nestačí vybrat si jen jeden kousek a doufat, že máte vybaveno. Aby vaše domácnost získala nádech dle vašeho přání, měli byste vybrat daleko více kousků. Dnes to naštěstí není o tom, že byste museli shánět každou dekoraci jinde. Starožitnictví Antikart nabízí mnoho prvků z různých období, seženete tedy vše na jednom místě.

Sjednoťte styl

Mohou se vám líbit rozměrné starobylé obrazy nebo také barevný porcelán. V tu chvíli se nemusíte uchylovat k těžké Sophiině volbě a volit pouze jednu z těchto dekorací. Soustřeďte se však na to, aby všechny vybrané prvky spadaly do jednoho období.

Pokud se vám tedy líbí starožitné obrazy z období biedermeieru, rozhodně je nekombinujte s renesančními hodinami. Ani Picasso nebude vypadat dobře s dřevěnými kyvadlovými hodinami. Hlavně zvolte takový sjednocující prvek, který vás neochudí o možnost výběru.

Když nemáte oblíbený styl, pomozte si barvou

Co ale dělat, když vám nezáleží na tom, zda váš obývák zdobí baroko či biedermeier? Pak se soustřeďte na provedení a na barvy. Můžete vybírat litografické obrazy i ozdobné koberce tak, aby byly sjednoceny jednou nejvýraznější barvou, nebo aby se na nich opakoval jeden motiv. U porcelánu se můžete zaměřit ku příkladu na takzvané cibuláky, jejichž modré malby jsou inspirovány porcelánem z Asie.

Publikováno: 06. 01. 2021

Kategorie: Interiér

Autor: Eva Pivníková