Když novostavba, tak jedině nízkoenergetická, stanovil zákon
Plánujete si postavit vlastní rodinný domeček, kde založíte další dynastii vašeho rodu? Pak myslete na to, že novostavba, do jejíž výstavby se pustíte, musí být nízkoenergetická. Tak to ostatně stanovuje zákon. Nízkoenergetické domy jsou proto nyní aktuálním tématem a před výstavbou se řeší, co všechno se musí udělat, aby novostavba splňovala veškeré nároky na nízkoenergetické. bydlení. A i když se vám může návrh zdát být poněkud drahý, myslete na to, že nízkoenergetické bydlení rovná se možnost požádat o dotaci na novostavbu, která se uděluje z programu Nová zelená úsporám.
Jak na snížení energetické náročnosti rodinného domu
Možná vaše plány na novostavbu pochází z minulého roku, kdy jste s nařízením a povinností stavět nízkoenergetické domy zkrátka nepočítali. V takovém případě si pokládáte otázku, jak máte energetickou náročnost plánovaného domu zkrátka snížit. Naštěstí to lze hned několika způsoby.
Kupříkladu můžete investovat do úsporných opatření. Těch je celá řada a opět se na ně vztahuje dotace z programu Nová zelená úsporám. Mluvíme kupříkladu o zateplení, také o výměně střechy nebo o fotovoltaické elektrárně, kterou instalujete na střechu a díky které se nebudete muset tolik spoléhat na dodavatele energií.
Dalšími úspornými opatřeními je také rekuperace nebo tepelné čerpadlo, které se hodnotí jako ten nejlepší zdroj vytápění v nízkoenergetických domech.
Využití obnovitelných zdrojů jako klíč k nízkoenergetickému bydlení
Pokud se rozhodnete využívat právě energii putují z obnovitelných zdrojů, můžete si být jisti tím, že brzy dosáhnete nízkoenergetického bydlení. Čím menší využívání neobnovitelné energie, tím lépe. Zmiňovanou obnovitelnou energii budete využívat kupříkladu tak, že nainstalujete na střechu fotovoltaickou elektrárnu nebo budete využívat tepelné čerpadlo jako zdroj vytápění.
Samozřejmostí jsou i kvalitní okna, dveře a izolace – i to vede k nízkoenergetickému bydlení. Z interiéru tak nevyprchá tolik energie, tudíž tolik energie se nepotřebuje a energetická náročnost domu se automaticky snižuje.
Publikováno: 29. 10. 2020
Kategorie: Stavba&rekonstrukce