Na kolik vás vyjde dřevěná podlaha? Nerozhoduje jen typ dřeviny!

Zamilovali jste se do dřevěné podlahy, vyhovuje vám ve všech směrech, ale bojíte se, že si ji nemůžete dovolit? Cena je bohužel jedním z mála nedostatků dřeva a vyjde vás na větší částku než laminátová podlaha či lino. Rozpětí cen jednotlivých typů je přesto velmi široké a neurčuje je pouze druh dřeviny. Dřevěné plovoucí podlahy bezesporu patří k nejdražším podlahovým krytinám. Jenomže cenové rozpětí od cca 500 do několika tisíc korun za metr čtvereční je pro vás nicneříkající. A máte-li omezený rozpočet, jistě vás bude zajímat, co konkrétního ceny podlahy ovlivňuje. Obecně se jedná o:
  • typ podlahy (prkna, plovoucí podlaha, parkety),
  • způsob opracování a ošetření,
  • tloušťka materiálu,
  • typ pokládky atd.

Dřevěná podlaha z prken

Líbí se vám masivní prkna? Pak se připravte na to, že si připlatíte především za exotické dřeviny. Například teak pořídíte v cenovém rozpětí cca 1500 až 2000 korun. Oblíbený bambus pak o něco levněji za 1000 až 1500 korun. Ještě levnější jsou klasické dřeviny v podobě dubu a smrku. Vychází kolem 1000 korun za metr čtvereční. K nejexkluzivnějším dřevinám patří wenge s cenovkou kolem 2000 až 4000 korun.

Plovoucí podlaha vás bude stát méně

Dřevěný plovoucí podlaha je cenově dostupnější než masiv. Skládá se ze dvou nebo tří vrstev dřeva – dvouvrstvé podlahy se hodí do interiéru s podlahovým vytápěním. Ceny těchto podlah jsou vyšší, neboť musí mít kvalitnější nášlapnou vrstvu (tvoří ji jen jedna lamela). Co se týče cenového rozdílu, tak například za třívrstvou plovoucí podlahu z dubového dřeva zaplatíte kolem 700 až 900 korun. Za podlahu s jednou lamelou pak kolem 1000 korun. Podlahové palubky vychází na cca 1400 korun.

Palubky, nebo plovoucí podlahu?

Výhodou plovoucí podlahy není jen nižší cena, ale také jednodušší a rychlejší pokládka podlah. Podlahové palubky však nabízí takřka neomezenou životnost. Zatímco plovoucí podlahu přebrousíte dvakrát až čtyřikrát, palubky můžete přebrušovat a lakovat téměř donekonečna.

Publikováno: 09. 10. 2017

Kategorie: Stavba&rekonstrukce | Podlahy

Autor: Eva Pivníková

Tagy: cena dřevěné podlahy