Ze starého nábytku skoro nový - natřete ho

Máte doma starší kus nábytku, který je ještě funkční, nechcete ho vyhodit, ale chtěli byste mu dodat nový vzhled? Existuje několik možností, jak obnovit starý nábytek tak, abyste to zvládli sami doma a ušetřili peníze, které byste museli investovat do nového nábytku. Stačí trochu šikovnosti a pár nápadů.

Broušení, natírání, lakování

Nelíbí se vám váš dřevěný nábytek? Máte na něm skvrny nebo je původní nátěr už popraskaný? Zkuste ho zbrousit pomocí brusného papíru a znovu natřít. Použít můžete barvu na dřevo nebo lak. Důležité je vědět, že pokud budete brousit nábytek ručně, zabere vám to spoustu času a ruce se vám asi také velmi nepoděkují, takže tímto způsobem bruste menší kusy nábytku jako jsou židle nebo police. Pokud se chcete pustit do skříní, postelí nebo knihoven, použijte raději brusku. Ušetří vám to čas i námahu. Pokud nedisponujete bruskou, ale máte doma vrtačku, nasaďte na ni brusný kotouč nebo si nářadí půjčte.

Polepování

Pokud nechcete natírat nebo lakovat, můžete zkusit inovovat jinak. Skříně, police ale i čela postelí se dají oblepit různými fóliemi nebo samolepícími tapetami. Tento způsob je však vhodný jen na nábytek s hladkým povrchem. Můžete oblepit celou plochu daného kusu nábytku nebo jen část. Závisí na vaší fantazie a tvořivosti. Při oblepení nábytku samolepicími fóliemi nebo tapetami je důležité mít povrch odmaštěný. Před samotným nalepování omyjte nábytek octovou vodou a dosucha vytřete. Na lepení musíte mít také trpělivost. Důležité je materiál odlepovat postupně a na povrchu nábytku ho vyrovnávat. Vhodné je suchým hadříkem procházet po místě, kde už jste tapetu nalepili, abyste vytlačili vzduch a zajistily tak dokonalé přilnutí tapety na povrch nábytku. Pokud vám po nalepení zůstanou na povrchu tapety bubliny, můžete se jich zbavit tím, že jejich propíchnete jehlou a uvolníte tím nadbytečný vzduch pod povrchem tapety. Na trhu jsou samolepící fólie určené k lepení na stěnu. Tyto fólie se však velmi pěkně dají použít i při obnově staršího nábytku. Obsahují většinou jeden vzor nebo motiv, který můžete opakovat na více kusech nábytku v pokoji. Váš nábytek tak získá šmrnc a bude příjemným zpestřením interiéru. Pár tipů
  • Při inovaci nábytku nezapomínejte i na detaily. Vyhrát se můžete například při úchytech. Kupte si nové nebo vylepšete ty původní.
  • Starým židlím dodá nový vzhled čalounění, které při trochu šikovnosti zvládnete i sami. Pokud nemáte čalouněné židle, na dřevěnou sedací část židle můžete ušít podušky.
  • Dveře se skleněnou výplní se dají natřít (nalakovat) a sklo můžete oblepit fóliemi, které propouštějí světlo a vytvářejí tak dojem vitráže.
  • Způsobů, kterými můžete obnovit starý nábytek je opravdu hodně. Ať už se rozhodnete pro kterýkoli, věříme, že obnova nebude pouze náročnou prací, ale také relaxací.
Máte i vy doma kus staršího dřevěného nábytku, který už nevypadá zrovna nejlépe? Nevyhazujte ho! Není přece nutné hned utrácet peníze na nový, můžete si ten starý přemalovat a dát mu nový šat. Přinášíme vám pár tipů, jak to udělat. Pokud jste se rozhodli, že svůj starší dřevěný nábytek přemalovat nabízíme vám jednoduchý postup, jak to udělat. 1. V první řadě je třeba připravit si prostor, ve kterém budete opravu provádět. Ideální je dobře větratelná místnost. Nezapomeňte si koupit v obchodě ochranný obal, například hadry, novinový nebo jiný papír, karton či igelit, na který nábytek postavíte. Dbejte i na vlastní ochranu, ideální je používat rukavice i roušku. 2. Pokud je to možné odstraňte z nábytku veškeré příslušenství, jako například kliky. Odstraněním těchto komponent zabráníte jejich případnému poškození při malování a zajistíte aby byl dokonale natřen celý kus nábytku. Je to také ideální pokud se rozhodnete použít jiný typ klik. 3. Očistěte nábytek, abyste ho zbavili všech nečistot. V případě, že byl v minulosti natíraný různými mastnými leštidly, zřejmě vám jen voda se saponátem nepomůže. V takových případech můžete použít technický benzín. 4. Zkontrolujte a opravte poškození. Jelikož jde o starý nábytek je pravděpodobné, že jsou na něm škrábance, poškozené dýhy a lak. Tato místa, v závislosti na rozsahu poškození, můžeme vybrousit pomocí brusného papíru, aby na nábytku nebyly nerovnosti. Druhá možnost, zejména při hlubších poškozeních je, vyplnit jejich tmelem a následně vybrousit. 5. Pokud je nábytek lakovaný nebo barvený odstraňte nátěr prostřednictvím brusného papíru nebo brusky. Dbejte, aby nátěr byl odstraněn skutečně dokonale, aby vám pak nezpůsoboval problémy při vašem malování. Na drsnější povrch totiž váš nátěr lépe přilne. 6. Po broušení nábytek ještě důkladně očistěte od prachu. Můžete použít i jemný čisticí prostředek. Nábytek nechte důkladně vyschnout. 7. Můžete přistoupit k samotnému malování. Štětcem nebo válečkem naneste první, rovnoměrnou vrstvu nátěru. Při rozích doporučujeme použít malý štětec, se kterým se lépe manipuluje a dostane se i do méně dostupných míst. Válečkem zas můžete natírat větší plochy. 8. Dále už závisí na vaší fantazie a speciálních požadavků. V závislosti na barevného odstínu můžete nanést další nátěr, můžete přidat kresby a vzory. Na závěr je ideální nábytek ještě přelakovat, abyste ho chránili před vnějšími vlivy.

Publikováno: 01. 04. 2018 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Interiér | Nábytek

Autor: Eva Pivníková

Tagy: dřevěný nábytek¨ | lakování | nábytek