Inspiraci pro podzimní interiér hledejte v přírodě

Dny se zkracují, večery se naopak protahují a zdají se být nekonečné. Náš organismus na tuto změnu přirozeně reaguje negativně. Chybí nám světlo, teplo i sluneční paprsky. O to více je důležité obklopit se v nadcházející chladné a temné části roku bezpečným, vřelým a útulným prostředím doma. Vneste do svého domova barevnou atmosféru a pozitivní energii – nemusíte si kupovat předražené sezónní dekorace, inspiraci i veškerý materiál najdete během podzimních procházek v přírodě.

Podzim se může zdát jako pesimistické a neutěšené období, ale nemusí to tak být. Optimismus a dobrou energii najdete v přírodě. Využijte každého slunného dne a vyrazte do lesa nebo alespoň do parku, abyste načerpali tolik potřebné síly. Až letos udeří ty pravé podzimní plískanice, pohodlně a bez výčitek se usaďte v křesle s šálkem oblíbeného čaje a dobrou knihou. Chmurné myšlenky nebudou mít šanci, když si v souladu s podzimní přírodou vyladíte i váš domov.

Interiér v barvách podzimu

„Domov v barvách podzimu musí být především barevně teplý, útulný a vřelý. To je v tomto ročním období to, co vaše duše i mysl potřebuje. Když se za okny brzy odpoledne sešeří a vy očekáváte brzkou tmu, sáhněte po svíčkách, co prozáří temnotu. Obyčejné přírodní svíčky můžete snadno vyzdobit svitky skořice a ty omotat provázkem. Záleží jen na vás, nemusíte ji ani zapalovat – kořenitá, omamná vůně vám pokaždé zlepší náladu,“ radí bytová designérka Anke Glut. „Na podzim se zaměřte na dekorace jakoby přenesené přímo z přírody, třeba obrazy nebo plakáty s výhledem na horské vrcholky nebo zalesněné kopce. Obklopte se tím, co zachycuje atmosféru venku a symbolizuje harmonii a mír,“ dodává Glut.

Můžete si domů také pořídit rostliny, které jen umocní příjemnou atmosféru. „Vsaďte na karmínové, hnědé a oranžové odstíny – v tuto roční dobu je přeci jen lepší orientovat se na tmavší tóny. Pokud máte rádi spíše zelené pokojové rostliny, poohlédněte se po smaragdových odstínech – třeba temně zelené fíkusy v podzimní atmosféře krásně vyniknou,“ radí Anke Glut.

DIY věnec na dveře

Neutrácejte jmění za hotové podzimní věnce na trzích či v drahých květinářstvích. Stačí si ho s trochou fantazie vyrobit v pohodlí domova z darů přírody. Pro věnec se vybavte proutím, které s pomocí vázacího drátku vytvarujete do požadovaného kulatého tvaru. Na podzimní procházce si natrhejte šípky, jeřabiny, šišky nebo hezky podzimní rostliny s barevnými plody či květy jako hloh či vratič. Dobře poslouží také kusy pytloviny, v papírnictví zase seženete za pár korun červenou mašli.

Všechny komponenty nejlépe na věnec připevníte tavnou pistolí. Pokud se vám nechce pouštět do výroby věnce a nemáte ani tavnou pistoli, podobnou službu doma udělají i větvičky s barevným listím nebo šípky, které omotáte uvolněně kolem kruhu. V hobby marketech či květinářstvích můžete dokonce rovnou koupit hotový a vytvarovaný základ, abyste to měli bez práce.

Publikováno: 10. 11. 2021

Kategorie: Interiér | Dekorace

Autor: Eva Pivníková