Moderní schodiště: Dominantní prvek každého interiéru

Hlavním účelem jakéhokoliv schodiště vždy bylo, a také bude, dostat se z jedné úrovně na úroveň vyšší. Z jednoho patra do druhého se přesunout po schodech bezpečným způsobem. Dnešní moderní schodiště plnící tuto základní funkci však dostávají i jiné funkce. Jsou zhotoveny často na míru a podle představ bytového architekta, využívá se pestrost různorodých materiálů a osvětlení. V moderním interiéru se schodiště povýšilo nejen na estetický, ale hlavně na dominantní interiérový prvek. Vhodně sladěn s přítomným nábytkem, podlahovými krytinami, textiliemi a celkovou barevností a charakterem interiérových omítek.

Moderní schodiště mohou mít i klasickou konstrukci

Výběr vhodného schodiště závisí na několika faktorech, a to nejen na velikosti a charakteru místnosti, ve které bude situované. Důležité je také uvědomit si, jestli opravdu chceme, aby schodiště bylo tím dominantním interiérovým prvkem, nebo jej klasicky umístíme stranou od centra pokoje. Od toho se totiž odvíjí vzhled, tvar a materiál schodiště. Podle tvaru můžeme zvolit schodiště jednoramenné, dvouramenné, tříramenná a točité. Jednoramenné schodiště je klasické, bez podesty a přímočaré. Dvouramenné schody jsou zalomené jedenkrát nebo dvakrát a mají podestu. Točité schodiště je tvořeno středovou osou, z níž vycházejí jednotlivé schody. Pozor však na to, kolik mu věnujete místa, protože moderní točité schodiště rozhodně zabírají více prostoru.

Dnešní moderní schodiště jsou kombinací kovu, dřeva a skla

V dnešní době jsou moderní hlavně jednoduché a snadné schody. Tento požadavek nejlépe splňuje jednoramenné schodiště v kombinaci kovu, dřeva a skla. Tvar schodiště se zábradlím a nutným osvětlením podléhá nejen potřebám a velikosti prostoru, ale i normám. Dominantní materiály v moderních interiérech jsou sklo, nerez a kov. Většinou se volí varianta schodů z nerezové oceli a sklo se používá jako výplň mezi zábradlí. A co světlo? Ideální je, když jsou schody osvětlené přímo přes okno přirozeným světlem, což umožňuje i větrání. Pokud však není možnost umístění okna nad schodištěm, pak musíme zvolit vhodné umělé osvětlení.

Publikováno: 13. 06. 2017

Kategorie: Interiér | Stavba&rekonstrukce

Autor: Martina Zemánková

Tagy: moderní schodiště